• SERAMİK BOYALARI

 

Genel bilgi

Renk, ışığın yada ışıkla aydınlanmış bir objenin bize göz yolu ile verdiği bir uyarıdır. Farklı dalga boylarındaki radyasyonlar gözde farklı renk uyarıları yaparak bizim objeyi değişik renklerde görmemize sebep olur.

Renk, bir çok seramik ürünün en önemli özelliklerinden birisidir. Rengin uyumlu kullanılması, estetik görünümü önemli ölçüde zenginleştirir. Seramik boyaları çeşitli metal oksit karışımlarının yüksek sıcaklık muamelesi ile oluşan kristal katılardır ve özellikleri onları oluşturan kristallerin özelliklerine bağlıdır. Diğerlerine göre daha kararlı olan, uygulama ve pişme esnasında çok fazla değişikliğe uğramayan bazı metal oksitler de seramik renklendiricileri olarak kullanılmaktadır ancak üretilmiş seramik boyalarının bazı üstünlükleri vardır:

Birincisi, normalde zehirli olabilen bazı oksitler seramik boyası olarak hazırlandıklarında daha güvenli bir şekilde kullanılabilir.
İkincisi, üretilmiş seramik boyaları, boya olarak kullanılan ham oksitlere göre çok daha fazla dayanıklı, kararlı ve tekrarlanabilir renkler verir.

Yine de bir çok seramik boyasının kristal yapısı, yüksek sıcaklıklarda sır, flaks ve camsı bünyeler gibi flakslaştırıcı materyallerin varlığından çabucak etkilenirler. Sonuç olarak kararlı bir kristal yapı çok yüksek sıcaklıklara ısıtıldığında kararsız bir yapıya dönüşebilir ve renk değişikliğine uğrar. Bu nedenle seramik dekorasyonunda kullanılan bir çok renklendirici pişirme şartlarına karşı oldukça hassastır. Başarılı bir endüstriyel renk uygulaması; kristal yapı, ısı muamelesi ve çevre şartlarının uygun kombinasyonlarının seçimi ile elde edilir. Böylelikle sonuç tekrarlanabilir ve standart olur. Bu yaklaşımla, başarılı bir uygulama için çeşitli oksit boyalar veya sır boyaları uygun flukslarla ya da uygun sırların içinde kullanılırsa çevreleri ile reaksyona girmez ve renk değişikliğine sebep olacak derecede kristal yapı değişimine uğramaz.

Kullanım ve uygulama bilgileri

Seramik boyaları sırlanabilen seramik parçanın üzerine gövde boyası, engobe, sır altı boyası renkli sır ve sır üstü boya olmak üzere beş farklı şekilde uygulanabilir.

1. Gövde boyası pigmentin gövde çamuru içine karıştırılması demektir.
2. Engobe kullanma tekniğinde ise pigment ham gövde üzerine uygulanır.
3. Sır altı dekorasyonu boyanın bisküvi gövde üzerine uygulanması anlamına gelir.
4. Renkli sırlarda pigment sırın içine homojen olarak dağıtılmıştır.
5. Son olarak,sır üstü uygulamalarda boya önceden pişirilmiş sır üzerine uygulanarak tekrar pişirilir.

Dekorasyon tekniğini seçerken bu uygulamanın gereksinimlerini dikkate almak gerekir. Örneğin engobe ya da gövde boyası tekniğinde boya, hem gövde çamuruna karşı stabil hem de pişme sıcaklığına dayanıklı olmalıdır.

ÜRÜNLER SAYFASINA DÖN
 

 

 

 Akçeşme Mahallesi 2605 Sokak No:21 20085 Gümüşler-DENİZLİ | Tel.: 0 258 371 98 88(pbx) | Faks: 90 258 371 98 89 | E-posta: empol@empol.com.tr